Vedeli ste, že pridaním jedlej sódy (sóda bikarbóna) do akejkoľvek fluoridovej zubnej pasty môžete efektívne zamedziť vzniku zubného kazu?
Zubný kaz je jednou z najbežnejších chorôb na svete, a hoci len zriedkavo ohrozuje život, predstavuje veľký problém. Na zníženie výskytu zubného kazu je potrebné lepšie porozumieť úlohe mikroorganizmov pri ochoreniach zubov.
Povrch zubov je pokrytý biofilmom – slizovou vrstvou pozostávajúcou z miliónov bakteriálnych buniek, slinných polymérov a zvyškov potravy. Tento biofilm, nazývaný aj plak (povlak), poskytuje vynikajúce miesto pre množenie a rast mnohých bakteriálnych druhov.
Streptococcus mutans sú grampozitívne baktérie v tvare kokov. Tieto baktérie sa bežne vyskytujú v ľudskej ústnej dutine a sú hlavným prispievateľom k zubnému kazu. Táto baktéria štiepi cukor na energiu a vytvára kyslé prostredie, ktoré demineralizuje povrchovú štruktúru zuba. Výsledkom je dezintegrácia zubného povlaku a následne rozpustenie molekuly vápnika, čím sa vytvorí v zube diera.
Baktérie Streptococcus mutans vylučujú kyselinu mliečnu, ktorá vytvára kyslé prostredie. Všeobecne zaužívaný fakt je, že cukor spôsobuje kazy, ale v skutočnosti je to kyselina mliečna, ktorá spôsobuje na zuboch škody. Baktéria premieňa cukor na kyselinu mliečnu, a práve táto kyselina mliečna následne požiera zubnú sklovinu.
Sliny majú čiastočnú schopnosť neutralizovať kyselinu mliečnu, avšak pokiaľ sa v ústnej dutine vytvorí nerovnováha, kyseliny vyhrávajú. Normálne pH slín je v hodnotách 6.2 – 7.6, avšak rôzne jedlá a nápoje menia túto pH. Čím nižšie pH, tým vyššia kyslosť a ideálne prostredie pre baktérie produkujúce kyselinu mliečnu, ktorá následne pH svojou kyslosťou v ústnej dutine znižuje. Rovnováha je narušená a sliny nedokážu túto rovnováhu obnoviť.
Ako teda bojovať s touto kyselinou? Každá kyselina má svoje „pravidlá hry“, svoje chemické vlastnosti. Ale kyseliny sa dajú zneutralizovať. Zneutralizovaním kyseliny túto kyselinu zničíte, rozložíte a stane sa neškodná.
Ako prebieha neutralizácia kyseliny mliečnej?
Jedlá sóda (NaHCO3) reaguje s kyselinou mliečnou (C3H6O3). Pri tejto reakcii vzniká neškodný octan sodný, voda (H2O) a oxid uhličitý (CO2).
Jedlá sóda (sóda bikarbóna) veľmi účinne neutralizuje kyselinu mliečnu a tým efektívne zamedzí tejto kyseline pri tvorbe zubného kazu. Jedlá sóda má antibakteriálne vlastnosti, takže môže znížiť výskyt alebo hromadenie baktérií v ústach, ktoré môžu spôsobiť kaz.
Môže sóda bikarbóna poškodiť povrch zubov?
Abrazivita sódy bikarbóny a jej vplyv na povrch zubov je predmetom diskusií už desaťročia. Výskum naznačuje, že tvrdosť sódy bikarbóny je nižšia ako tvrdosť skloviny alebo iných abrazív, ako je pyrofosforečnan vápenatý, bezvodý fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý atď. Sóda bikarbóna teda nepoškodzuje sklovinu ani dentín ani pri každodennom používaní v malých množstvách. Čo sa týka zubných pást s obsahom sódy bikarbóny, ich abrazivita závisí od tvrdosti ostatných použitých materiálov. Je tiež potrebné zvážiť tlak, ktorý vytvárajú zubné kefky. Niekoľko štúdií vykonaných na populárnych výrobkoch na starostlivosť o zuby s obsahom sódy bikarbóny zistilo, že sú úplne bezpečné.
Zhrnutie
Výsledky ukazujú, že prípravky na čistenie zubov s obsahom sódy bikarbóny sú ideálnymi kandidátmi na to, aby sa považovali za univerzálne prípravky na čistenie zubov, pretože sóda bikarbóna je lacná, bohatá na zásoby, vysoko biokompatibilná, vykazuje špecifické antibakteriálne vlastnosti voči orálnym mikroorganizmom, má nízku abrazivitu, a je účinná pri odstraňovaní biofilmu plaku. Podľa lekárskeho časopisu Česká stomatologie v spolupráci s Ústavom lekárskej a klinickej biochemie, „Čistenie zubov s použitím tohto prvku odstraňuje zubný povlak. Výhodou takéhoto čistenia je, že sóda bikarbóna je v porovnaní s inými látkami používanými v bežných zubných pastách (napr. dikalciumfosfát alebo hydratované silice) menej abrazívna a nespôsobuje v sklovine mikrotrhliny. “
Zdroje:
https://www.linkedin.com/pulse/sodium-bicarbonate-dental-uses-lucas-lang
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002817717308097
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12017930/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9586535/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29056188/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6969806/pdf/dentreg133931-0014.pdf
https://www.healthline.com/health/ph-of-saliva
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33657745/
https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Streptococcus_mutans-_Tooth_Decay
https://www.trucaredentistry.com/blog/baking-soda-for-brushing
Soda je dokonca vynikajúca na bielenie zubov ešte naša prababka ju na bielenie používala takže čo sa týka zázračnosti sódy, nie je to nič nové
Konečne článok o sóde! Soda sa už po desaťročia používa v celom západnom svete ako vynikajuce lacné antibakterialne a protizápalové potraviny.